Türkçe Ailesi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. 2021 LGS TÜRKÇE DERSİ SORU DEĞERLENDİRMESİ

2021 LGS TÜRKÇE DERSİ SORU DEĞERLENDİRMESİ

Türkçe Ailesi Türkçe Ailesi -
979 0


✔️ Bu sene sınavda Türkçe dersinden 20 soru geldiğini yakaladık. Onu garantisini vererek sorulara dair birkaç kelam edelim istedik.

✔️Öncelikle soruları incelerken bu seneye mahsus bir dağılım yapıldığını kabul etmek gerekir. Önümüzdeki senelerde, daha önce yapılan sınavlar gibi olacağını düşünüyoruz.

✔️Sorulara dair son yapılan açıklamalar ışığında kısa ve anlama dayalı bir sınavın geleceği öngörülüyordu. Öyle de oldu zaten.

✔️ Dil bilgisinin yanı sıra yazım kuralları, noktalama işaretleri, söz sanatları ve metin türleri sorularına yer verilmemiş. Bu konuların sınavda yer almaması kapsam açısından sınavı daraltmış.İlerleyen yıllarda bu konuların eskisi gibi sınava dahil edileceğini düşünüyoruz.

✔️Örnek sorularda sıkça karşılaştığımız görsel okuma (infografik), medya metinleri gibi soruların olmayışı da hem öğrencilerde hem de öğretmenlerde bir şaşkınlık oluşturdu diye düşünüyoruz.Keşke kapsam açısından daha dengeli bir sınav oluşturulsaymış eleştirisini yapmadan geçemeyeceğiz. Umarım ilerleyen yıllarda daha dengeli sınavlarla karşılaşırız.

✔️ Sözel Mantık, muhakeme ve grafik okuma sorularının daha önceki yıllardaki sorulara göre daha kolay çözüldüğü söylenebilir.Güzel kısımlardan birisi bu sanırım.

✔️Anlam sorularının öneminin her sene daha da artarak devam ettiğini belirtmek gerekir. Bu seneye özel olarak paragraflar kısaltılmış ve anlam daha özlü bir hâl almış. Bu durumun çeldiricilerin beklenenden fazla çalışmasına sebep olduğu kanaatindeyiz. Bu nedenle sorular kısa olsa da öğrenciler çözmekte biraz zorlandılar diyebiliriz.

✔️İstiklal Marşı’nın 100.Yılı olması ve 2021 yılının Yunus Emre Yılı ilan edilmesi sebebiyle edebi yönden daha kaliteli metinler beklediğimizi ancak bu unsurların göz önünde bulundurulduğu metinlerin sorularda yer almadığını üzülerek belirtmek isteriz.

✔️ Son olarak soruların kolaylığı ve ya zorluğu konusunda tüm zümrelerimin görüşlerine saygı duyduğumuz da belirtmek isteriz. Farklı bakış açılarının varlığının branşımızın bir zenginliği olduğunu kabul etmek gerekiyor.

✔️Önümüzdeki yıl Türkçe sınavına dair sınırların daha net çizilmesi ve konu dağılımının erkenden açıklaması, tüm öğretmen ve öğrencilerin emeklerinin karşılığını alması dileğiyle…

Türkçe Öğretmenleri Ailesi Yönetimi
Tammat Yayınları Türkçe Zümresi

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir